Yoga Studio Teacher Training
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γιόγκικη κουζίνα by Govinda-Συνταγές από TTC

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γιόγκικη κουζίνα by Govinda-Συνταγές από TTC Empty Γιόγκικη κουζίνα by Govinda-Συνταγές από TTC

Δημοσίευση  Alexandra77 Παρ Ιουν 08, 2012 2:19 pm

Τα κατάφερα και ας άργησα! Πέιτε μου αν κάτι δεν είναι ξεκάθαρο θα ψάξω να βρω τον Govinda και θα τον ρωτήσω. Δυστυχώς δοσολογίες δεν μου δόθηκαν.

Πρωινά
1. Ψωμί με ταχίνι και μέλι
2. Ούπουμα- Σοτάρουμε ότι λαχανικό θέλουμε και στη συνέχεια προσθέτουμε σιμιγδάλι χονδρό στην κατσαρόλα με λίγο βούτυρο ghee. Ρίχνω καυτό νερό και τη βάση (βλ. σημειώσεις σας) που έχω ετοιμάσει από πριν μόνο με τους σπόρους.
3. Μούσλι με αποξηραμένα φρούτα και αμυγδαλόγαλα
4. Quaker βρασμένο στο νερό και ξηρούς καρπούς
Μεσημεριανά
1. Κέτσαρι με άτσα κόκκινη (Στις σημειώσεις σας)
2. Νταλ (Στις σημειώσεις σας)
3. Σαμπτζι (Στις σημειώσεις σας)
4. Σαλάτα- Λάχανο, μαρούλι, σέλινο, καρύδια, λάδι και ξύδι balsamico
5. Παστίτσιο:
a. Ετοιμάζουμε τη μπεσαμέλ με αλεύρι, λάδι, βούτυρο, αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο, γάλα και τυριά.
b. Περιχύνουμε τη μπεσαμέλ πάνω σε βρασμένα μακαρόνια (πένες) και ψήνουμε στο φούρνο μέχρι να «δέσουν» όλα τα υλικά.
6. Γουακαμόλε: ανακατεύουμε το αβοκάντο με λεμόνι, αλάτι, πιπέρι, λίγη ντομάτα και πάπρικα

Βραδινά:
1. Σαλάτα με σπανάκι, ρόκα, λάχανο σουσάμι, αμύγδαλο, φύτρα ροβίτσας. Για το dressing: λάδι, ξύδι balsamico, αλάτι και λίγο μέλι
2. Χορτόσουπα με πατάτες, καρότα, σέλινο, μαϊντανό, κρεμμύδι φρέσκο και πράσο. Τα βράζουμε όλα μαζί.
3. Κριθαράκι - Εκτέλεση: τσιγαρίζουμε κρεμμύδι, πράσο και ντομάτα και τα αφήνουμε να «δέσουν». Στη συνέχεια προσθέτουμε νερό και κριθαράκι.
Note: το έχω φτιάξει αρκετές φορές και είναι καταπληκτικό
Γλυκά:
1. Μήλα στο φούρνο:
a. Κόβουμε τα μήλα και τα βάζουμε σε ένα ταψί μαζί με την κανέλα σε προθερμασμένο φούρνο στους 200c για 1 ώρα. Στα 40’ προσθέτουμε τα φουντούκια και τα καρύδια. Στα 50’ προσθέτουμε τις σταφίδες και αν θέλουμε λίγο μέλι.
Note: Το έχω επιχειρήσει 4 φορές, καλά βγαίνουν αλλά όχι σαν του Govinda…
2. Bliss Balls:
a. Βάζουμε στο multi ότι έχουμε από αποξηραμένα φρούτα, ξηρούς καρπούς, λίγο ταχίνι και μέλι. Κακάο, καρύδα και κανέλα
b. Θα δημιουργηθεί μια μάζα και από αυτή πλάθουμε μπαλάκια και τα βουτάμε στο ινδοκάρυδο
Note: Είναι το πιο εύκολο γλυκό που έχω φτιάξει ποτέ και είναι ΠΟΛΥ νόστιμο. Παίξτε με τις γεύσεις από τα αποξηραμένα φρούτα. Το έχω φτιάξει και χωρίς ταχίνι και μέλι και είναι εξίσου νόστιμο.

Tips:
ΑΣΠΡΗ ΑΤΣΑ μουλιάζουμε σε καυτό νερό το ινδοκάρυδο
ΚΟΚΚΙΝΗ ΑΤΣΑ προσθέτουμε λίγη μαύρη ζάχαρη και λίγο chilli σε σκόνη



Καλή σας όρεξη yoginis!
Alexandra77
Alexandra77

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γιόγκικη κουζίνα by Govinda-Συνταγές από TTC Empty Απ: Γιόγκικη κουζίνα by Govinda-Συνταγές από TTC

Δημοσίευση  Μαρία Παρ Ιουν 08, 2012 11:52 pm

σλουρπ!
:-)
καλημερα! bounce

Μαρία

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης