Yoga Studio Teacher Training
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  EFIE Παρ Ιουλ 06, 2012 3:00 am

Mahatma καλησπέρα,
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ο χρόνος των 50 λεπτών που θα έχουμε για τις άσανα, αφορά τον καθαρό χρόνο που κάνει ο ασκούμενος (μαθητής) για να εκτελέσει την άσανα; ή συμπεριλαμβάνεται στο χρόνο αυτό και ο χρόνος που θα χρειαστεί να περιγραφηθεί και να εξηγηθεί η άσανα;
Επίσης θα μπορούσε να είναι 60 λεπτά αυτός ο χρόνος ή είναι αυστηρά στα 50; Λόγω του ότι η παρουσίαση μου αφορά εισαγωγικό μάθημα σε αρκετά σημεία θα πρέπει να δώσω κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες οι οποίες αφαιρούν από τον χρόνο.
EFIE
EFIE

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Τόπος : ΜΑΡΟΥΣΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  Mahatma admin Παρ Ιουλ 06, 2012 4:40 am

Αγαπητή Έφη

Ο χρόνος που σας εχει δοθεί, τα περιλαμβάνει όλα. Εσύ θα ετοιμάσεις ενα πρόγραμμα προσπαθώντας να προβλέψεις όσα περισσότερα μπορείς. Σε εισαγωγικό μάθημα περιορίζεις τις πληροφορίες που θέλεις να μοιραστείς, νομίζω στις σημειώσεις εχει μια συνταγή σχετικά με αυτο.
Προσπάθησε να στριμώξεις τα πράγματα που θέλεις να πεις στον χρόνο που σου δίνεται και σε λιγότερο απο αυτον (πχ 40 λεπτά) για να παίσεις μέσα στα 50 λεπτά.
Δυστηχώς, δεν μπορεί να γίνει 60 λεπτά.
Το μάθημα ειναι ενας αγώνας με τον χρόνο και σπάνια κερδίζουμε εμείς......... so do not worry!!!
Mahatma admin
Mahatma admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 268
Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2012

https://yogastudiottc.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  EFIE Παρ Ιουλ 06, 2012 4:49 am

Ωχ! Αν ήξερες τι έχω βάλει και τι πρέπει τώρα να βγάλω δεν θα το πίστευες. Μου πήρε ώρες ετοιμασίας και μάλιστα ήμουν και πολύ περήφανη με το αποτέλεσμα. Τώρα άραγε θα είμαι το ίδιο περήφανη με το νέο outcome ή θα γίνει λίγο σαλατούλα το πράγμα.Θα δείξει.
Πάντως thank you for your prompt reply to my request.
EFIE
EFIE

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Τόπος : ΜΑΡΟΥΣΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  K.Despina Σαβ Ιουλ 07, 2012 3:34 am

Χάρι Ομ! Μπερδεύτηκα λίγο με την ερώτηση της Έφης.
Το πρόγραμμα που ετοιμάζουμε είναι στο σύνολό του
90', σωστά; Τα 50' αφορούν αποκλειστικά στις άσανα.
Rolling Eyes
K.Despina
K.Despina

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Ηλικία : 45
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  EFIE Σαβ Ιουλ 07, 2012 12:36 pm

Δέσποινα καλησπέρα,
Το πρόγραμμα είναι για 90' και το κομμάτι με τις άσανα θα πρέπει να είναι 50'. Απλά εγώ έκανα το λάθος να βάλω πολλές άσανα για να έχει ενδιαφέρον το οποίο όμως δεν μου βγαίνει στα 50' γιατί όπως κατάλαβα τα 50' αφορούν το να δείξεις και να εξηγήσεις και ο μαθητής (ασκούμενος) να εκτελέσει την άσανα (όλα αυτά πρέπει να βγαίνουν στα 50'). Άρα πρέπει να αφαιρέσω αρκετές άσανα και λυπάμαι για αυτό γιατί νομίζω ότι με αυτές που θα αναγκαστώ να αφαιρέσω το πρόγραμμα θα είναι κάπως ανιαρό. Θα δούμε..... Εσύ πως πας με το δικό σου πρόγραμμα;
EFIE
EFIE

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Τόπος : ΜΑΡΟΥΣΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  K.Despina Κυρ Ιουλ 08, 2012 6:14 am

Ευχαριστώ, Έφη μου για τη διευκρίνηση!
Καλά τα πάω με το δικό μου. Από προσωπική
εμπειρία πάντως θυμάμαι ότι όταν ο δάσκαλος
είναι συγκεντρωμένος και εστιασμένος στους
μαθητές, ακόμα κι όλο το μάθημα να είναι
Παουανμουκτάσανα έχει ενδιαφέρον κι επίδραση.
Θέλω να πω ότι εστιάζει περισσότερο στο να
είμαι συγκεντρωμένη και πιστή στον εσωτερικό
μου ρυθμό παρά στις άσανα αυτές καθαυτές.
Πώς το βλέπεις εσύ;

Φιλί
K.Despina
K.Despina

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Ηλικία : 45
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  EFIE Κυρ Ιουλ 08, 2012 7:40 am

Σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Εσύ έχεις προσωπική πείρα που σε βοηθάει.
Αυτό που προσπάθησα να κάνω στο δικό μου πρόγραμμα ήταν να μην βαριέται ο μαθητής (από πολλές επαναλήψεις σε μία άσανα, αλλά να γνωρίσει πολλές διαφορετικές το οποίο μπορεί και για εισαγωγικό μάθημα να μην είναι και σωστό) και ταυτόχρονα φεύγοντας από το μάθημα να νιώσει ότι έχει δουλέψει με διαφορετικά σημεία του σώματος. Αν είχα τη δυνατότητα να βάλω σούρυα ναμασκάρα ειλικρινά δεν θα χρειαζόταν να βάλω πολλές άλλες άσανα αλλά βλέπεις δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Το πιστεύεις ότι αυτή είναι και η μαγεία σε όλο αυτό που κάνουμε τώρα; Δηλαδή αυτό το ψάξιμο του τι να κάνω, ποια άσανα να βάλω, ποια να βγάλω κ.λ.π. προσωπικά μου έχει προκαλέσει μεγάλο ενδιαφέρον πιο πολύ από όλες τις εργασίες που έχω κάνει για τις άλλες σπουδές μου. Ίσως γιατί είναι κάτι το οποίο κατά κάποιο τρόπο το δημιουργώ εγώ και το εφαρμόζω άμεσα και βλέπω και τις επιδράσεις...Δεν είναι μια στείρα γνώση, τύπου παπαγαλία που το μαθαίνεις και μετά το ξεχνάς forever....Interesting!!!
EFIE
EFIE

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Τόπος : ΜΑΡΟΥΣΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  K.Despina Κυρ Ιουλ 08, 2012 11:58 am

Λίγες με επίγνωση και στόχο, θα έλεγα. Πόση ώρα διαρκούν
οι άσανα στη σάντανά σου; Εμένα περίπου 40' με 45' και είναι 12
άσανα μαζί με τη Σούρυα. Οπότε σκέφτομαι 8-10 άσανα χωρίς
Σούρυα είναι καλές. Για να αφήνουμε και λίγο χρόνο ενδιάμεσα
για παρατήρηση. Θα το προβάρω αύριο-μεθαύριο και θα σου
πω πόσο βγαίνει.
Πάντως είναι πράγματι ενδιαφέρον, έχεις δίκιο.
afro Groovy!!!
K.Despina
K.Despina

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Ηλικία : 45
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  EFIE Κυρ Ιουλ 08, 2012 12:43 pm

Τελικά οι άσανα μου βγαίνουν περίπου στα 50 λεπτά (γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος π.χ. αν έχεις μαθητή τον Γιάννη με "τρέλανε" στις ερωτήσεις και ειδικά στην γιόγκα νίντρα, δηλαδή την ώρα της νίντρα εγώ έκανα την περιφορά και εκείνος με διέκοπτε για να μου κάνει ερωτήσεις, είναι δυνατόν αυτόWink!!!!
Αφαίρεσα κάποιες που είχα σκεφτεί να βάλω και συνολικά βγαίνουν περίπου 17 άσανα. Μέσα σε αυτές είναι όμως και η παραμπίκ στιτι με την οποία ξεκινάω γιατί είναι εισαγωγικό το πρόγραμμα. Μη μου πει κανείς να αφαιρέσω τώρα γιατί το έχω ολοκληρώσει, δεν ακούω τίποτε....τίποτε.....
Καληνύχτα και όνειρα γιογκικά....
EFIE
EFIE

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Τόπος : ΜΑΡΟΥΣΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση  MILENA72 Δευ Ιουλ 09, 2012 1:21 pm

Εφ Very Happy ούλα μου και λοιπές αγαπημένες,
ξαφνικά μου ήρθε στο μυαλό μια καπληκτική φιλόλογος που είχα στο γυμνάσιο που, μεταξύ άλλων είχε πει ότι το πιο σημαντικό στην ποίηση (άρα και σε όλη τη δημιουργία) είναι να ξέρεις τί θα σβήσεις και όχι τί θα γράψεις. Τέλειο? Κι έγω που σου κάνω την έξυπνη βέβαια έχω προβληματιστεί πολύ να κάνω το φοβερά ξεχωριστό μαθημα, να πρωτοτυπήσω και άλλες τέτοιες μπούρδες και μάλιστα το ζαλίζω μέσα στη μέρα μου εν μέσω πολύωρων προβών κ.α. χωρίς να έχω το χρόνο να ασχοληθώ αλλά μετά κατέληξα ότι όλα είναι θέμα ενέργειας και διάθεσης προσφοράς ( μαζί με κάποια δουλειά βέβαια) και γι αυτούς ακριβώς τους λόγους ανυπομονώ πραγματικά για το δικό σου μάθημα,όπως και των άλλων supergirls και σου θυμίζω ότι είναι καθήκον προς τον εαυτό μας και προς τη ζωή πάνω από όλα να το απολαύσουμε!!! Άντε και μου λείψατε!

MILENA72

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ Empty Απ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

Δημοσίευση  EFIE Δευ Ιουλ 09, 2012 2:33 pm

Μιλένα αγαπημένη,
Δίκιο, πολύ δίκιο έχεις. Αφού λοιπόν πέρασα από σαράντα κύματα (να σκέφτομαι, να δοκιμάζω, να γράφω, να σβήνω, να βλέπω μέχρι και στον ύπνο μου τις άσανα) κατέληξα και εγώ σε αυτό που λες, ότι το καλύτερο από όλα είναι να εργαστείς για αυτό που έχεις να κάνεις και μετά να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις, γιατί οι στιγμές περνούν και χάνονται πίσω δεν γυρίζουν και αν είναι να το περάσεις αγχωμένος και στεναχωρημένος, τότε χάνεις κάτι από την μαγεία.
OMMMM...............
EFIE
EFIE

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2012
Τόπος : ΜΑΡΟΥΣΙ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης